Komunitní výsadba aleje

Město Chrastava získalo dotaci na výsadbu aleje. V rámci dvou spojených projektů se vysadí celkem 102 ovocných stromů ve Vítkově. Stromořadí vznikne v lokalitě známé jako „u pětistovky“, tedy podél turistické cesty, která vede kolem bývalého VKK 500. Před několika lety zde místní zemědělci alej vysázeli, protože ale neproběhla následná péče, v současnosti není stromořadí příliš hezké, ani funkční. V rámci komunitní výsadby nové aleje na místě zůstanou perspektivní kusy a nové stromy doplní původní záměr.


Cílem komunitní výsadby je, aby se do sázení stromů zapojilo co nejvíce lidí. Svůj strom si tak mohou vysadit spolky, sportovní oddíly, školní kolektivy, firmy, ale i jednotlivci nebo například rodiny. Stromy budou označené cedulkou se jménem toho, kdo je vysadil. K dispozici budou jabloně, švestky, hrušky, třešně, ořechy a další. Každý si tak může vybrat strom, který je mu nejbližší.


Společné sázení proběhne v sobotu 19. listopadu. Na místě budou připravené výsadbové jámy a každý, kdo se zapojí, může svůj strom vlastnoručně zasadit. Všechny stromy budou opatřeny podpůrným kotvením a dalšími ochrannými prvky, např. pletivem proti okusu zvěří. Budou se také pravidelně zalévat a udržovat. Za několik let, až stromy povyrostou, budou lidem procházejícím těmito místy poskytovat nejen potřebný stín, ale i ovoce, které bude vítaným zpestřením při procházkách.


Náklady na projekt jsou ve výši necelých 310 tisíc korun a jsou plně hrazeny z finanční podpory Státního fondu Životního prostředí České republiky.
Pro objednání stromu a více informací o výsadbě kontaktujte p. Martina Spáčila z odboru výstavby a územní správy MÚ: spacil@chrastava.cz.


Komunitní výsadba stromů je realizována v rámci těchto projektů:
Alej „U vodárny“ (reg. č. 1210400725) a Alej „U vodárny“ – Horní Vítkov (reg. č. 1210400963), které přispívají ke zlepšení funkčního stavu zeleně ve městě.


Projekty jsou spolufinancovány Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Chrastava 25. října 2022
Věra Baumgartnerová
Informační a mediální referent

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *